77676, שבט זבולון 9, אשדוד
03-5661617contact@dreamsoft.co.il
בניית אתרי אינטרנט\נגישות אתרי אינטרנט

נגישות אתרי אינטרנט

נגישות אתרי אינטרנט

מה אתם יודעים על נגישות אתרים?

זה שנים מתחוללת במדינת ישראל מהפכה מחשבתית וחוקתית בכל הקשור להבטחת הזכויות לאנשים עם מוגבלות. מאחורי המילים הגדולות עומד הרצון לקדם שִוויון זכויות והזדמנויות, ולתת אפשרות שוויונית לאנשים עם מוגבלות להשתלב בחברה העכשווית. זאת, תוך שמירה מרבית על כבודם ועצמאותם, ומתוך רצון "לעגן את זכותו להשתתפות שוויונית ופעילה בחברה בכל תחומי החיים, וכן לתת מענה הולם לצרכיו המיוחדים באופן שיאפשר לו לחיות את חייו בעצמאות מרבית, בפרטיות ובכבוד, תוך מיצוי מלוא יכולתו" (מתוך חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות התשנ"ח-1998).
רעיון זה קרם עור וגידים והתגבש לחקיקה משמעותית.
החלק הרלוונטי ביותר לבעלי ומפעילי האתרים בישראל הינו חוק נגישות שירותי האינטרנט, אשר  מהווה חלק מחוק שוויון הזכויות לאנשים עם מוגבלות.

מי הם החייבים להנגיש?

כל המקומות והשירותים הניתנים לכלל הציבור החייבים בנגישות.
• אתרי רשויות ציבוריות חייבים בהנגשה ברמה AA לפחות (רמה בינונית).
• אתרים שאינם רשויות ציבוריות חייבים גם הם בהנגשת האתר ברמה AA לפחות (רמה בינונית).

באחריות מי לבצע את השינויים להנגשת האתרים?

האחריות על ביצוע הנגישות היא אחריותם האישית של הבעלים ושל המנהלים של המקום או השירות. האכיפה מבוצעת ע"י פקחי נציבות שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים.
האם ישנם מנגנוני ענישה?
מנגנוני ענישה הכוללים תביעה אזרחית עד ל 50,000 ש"ח (ללא הוכחת נזק) ותביעה פלילית נגד הבעלים והמנהלים של המקום או השירות. האכיפה מבוצעת ע"י פקחי נציבות שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים.
עקרונות הנגישות:
1. המידע והמרכיבים הכלולים בממשק-המשתמש של האתר צרכים להיות מוצגים כך שהמשתמשים יוכלו לתפוס אותם (לקלוט אותם) באמצעות החושים הזמינים להם, או תוך הסתייעות בטכנולוגיה מסייעת בעת הצורך. (למשל, הוספת כתוביות, הקראה, הוספת צבעים מותאמים לעיוורי צבעים).

2. האתר ניתן להפעלה. כלומר, המשתמשים אמורים להפעיל את ממשק-המשתמש של האתר רק באמצעות פעולות שהם יכולים לבצע בקלות. (הפעלת האתר באמצעות מקלדת, לאפשר לעצור סרטוני אנימציה באתר, לאפשר הוספת זמן קריאה באתר)

3. האתר אמור להיות ניתן להבנה. המשתמשים אמורים להבין את המידע ואת אופן הפעלת ממשק-המשתמש.

4. תאימות טכנולוגית. (למשל, תוכנה המקריאה את תוכן האתר לאנשים עיוורים)

האם הנגשה טובה לבעלי האתרים?
אתר מונגש הופך לאתר רווחי יותר. הגדלת קהל יעד מגדילה את התנועה לאתר ואת רווחיותו. הנגשה תיתן אפשרות לקהלים שלמים שהיו מנועים מלהגיע לאתר מפאת חוסר נגישותו, להשתמש בשירותיו. ישנם נתונים המראים על גדילה של כ-25% בכמות המשתמשים לאחר הנגשת האתר.
אתר נגיש ידורג גבוה יותר במנועי חיפוש, וכתוצאה מכך תגדל החשיפה ללקוחות פוטנציאליים.
אתר מונגש מספק חווית משתמש משופרת, ולכן מגדיל את נפח הפעילות ויחס ההמרה באתר.
תו הנגישות מעיד על המודעות החברתית ועל אחריותו  של מפעיל האתר ללקוחותיו הקיימים והפוטנציאליים, ובכך מסייע במיצוב תדמית ארגון חיובית.

 

טופס צור קשר